Růže (Rosa)

Růže jsou květiny pokládané za výjimečné krásné, a to nejen svým tvarem a barvami, ale i vůní.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Rosa 'Baby Maskerade', Rosa chinensis 'Minima', 'Colibri', 'Zwergönigin'.
POPIS:
Růže jsou velmi náročné a těžké na pěstování. Růže, například, mají rády volnost. Za prvé, samostatná rostlina není stísněná a přitahuje k sobě pozornost, za druhé, stísněnost na parapetu způsobuje to, že jsou růže napadány nemocemi a škůdci. Růže potřebují pravidelný režim. Pokud ho nemůžete dodržovat, přežije růže vlastními silami rok. Růže nesnáší suchý vzduch a vysoké teploty, především v zimě, kvůli tomu se scvrkávají, usychají a opadávají listy, nevytváří se poupata nebo růže kvete krátce. Růže mají rády, když půda dýchá, proto je nutné častěji kypřit zem v květináči. Rostlina, kterou znají všichni. Má plnokvěté a příjemně vonící kvítky nejrůznějších barev. Uvadlé květy je nutno hned odstranit Vyžaduje velmi jasné světlo, časté zalévání a zvýšenou vlhkost. Teplota vzduchu by neměla být vyšší než 20 °C. Na podzim se tak z poloviny ořezávají a umisťují se do chladné místnosti . Rozmnožují se na jaře stonkovými řízky.
ČELEĎ:
Rosaceae, růžovité.
PŮVOD:
Írán.
SVĚTELNÝ REŽIM:
Růže jsou světlomilné rostliny. Nejvhodnějšími okny pro růže jsou jihovýchodní a jihozápadní. Na jižních oknech je růžím v létě ve velmi slunečných dnech příliš teplo. Na prosluněném parapetu se květy růží rychle rozevřou a rychle opadávají. Na severních oknech nemají růže dostatek světla. Jestliže v létě růže přenesete do zahrady a zakopete je do země v květináčích, růže lehce snesou ten největší žár.
ČERSTVÝ VZDUCH:
Růže jsou velmi náročné na čerstvý vzduch. Proto, když na jaře počasí dovolí, je třeba začít otevírat okna a postupně růže přivykat na čerstvý vzduch. V létě je dobré mít růži na balkoně, terase, verandě nebo u otevřeného okna, je možné ji přemístit do zahrady a zakopat do země. Dusno v pokojích v létě silně zadržuje růst a kvetení růží.
ZALÉVÁNÍ:
Růže jsou velmi citlivé na přelití, zvláště v zimě a na jaře, od začátku prvního růstu. Pro růže je lepší vody nedostatek než její přebytek. Na jaře se zálivka může zvýšit tehdy, až se na rostlinách objeví nejen mladé pupeny, ale až vypučí dostatek listů. V létě růže potřebují vydatnou zálivku. Na jaře a v létě nelze dopustit vysychání balu. Voda pro zálivku musí být odstátá minimálně 24 hodin. Voda musí mít pokojovou teplotu nebo vyšší. Růžím velmi škodí, když se zalévají studenou vodou, pokud rostlina stála dlouho na prosluněném okně, tj. kořeny a zemina v květináči se nahřály. Přibližně od poloviny srpna, kdy se začíná zkracovat den a blíží se podzim, se zálivka začíná omezovat, je dostatečná, ale ne tak vydatná jako v létě, toto platí pro ty druhy, které kvetly do jara do léta. Ty druhy, které začaly kvést v polovině léta, se zalévají hojně, a zálivka se omezuje až s ukončením kvetení.
VLHKOST VZDUCHU:
Růže mají rády vlhký vzduch, hlavně v létě. Proto se často rosí asi 2 až 3 krát za den. Na suchém vzduchu jsou růže velmi často napadány škůdci. Velmi dobře se růže cítí, jestliže jim jednou týdně dopřejete teplou sprchu, pod ne moc silným proudem vody. Růže se nemohou rosit, jestliže stojí na slunci, jinak rostlina dostane sluneční spálu.
PÉČE O RŮŽE V ZIMNÍ OBDOBÍ A PO NĚM:
Od poloviny léta do pozdního podzimu se růže uchovávají při běžné pokojové teplotě, v létě se vynáší do zahrady nebo na balkon. Optimální teplota přelomu jara a léta je 14 až 20°C. Protože růže jsou rostliny s povinným obdobím klidu, je lepší jim zajistit pravidelné přezimování (od října do února). K tomu je potřeba nízká teplota, proto se růže od poloviny podzimu, kdy už odkvetly a začaly ztrácet listy, umisťují na chladnější stanoviště, kde je optimální teplota 5 až 8°C. Jestliže nemáte takové stanoviště, kde je možné mít růže v zimě při potřebné teplotě, je možné nechat rostliny na parapetu v bytě. Ale aby se růže oddělily od teplého pokoje a žáru od topení a aby se teplota maximálně přiblížila k požadované (5 až 8°C), je možné použít skleněnou zástěnu. Jak víte, okna mají dva rámy. Dobře tepelně izolujte a zacelujte první (venkovní) futro a nezacelujte druhé (vnitřní), a na kraj parapetu připevněte skleněnou tabuli o délce rovné délce parapetu a výšce 50 až 60 cm. Pokud teplota na parapetu nebude dostatečně nízká, je možné odclánět vnitřní okenní rám a regulovat teplotu. Dokonce i když máte pouze jeden květináč s růží, můžete na takový „přezimovací“ parapet umístit další rostliny, které v zimě potřebují nízkou teplotu. Jestliže si nejste jisti, že teplota v noci neklesne příliš nízko, nechte na noc otevřené vnitřní futro. Na zimním parapetu musí být umístěn teploměr, aby bylo kdykoliv možné kontrolovat teplotu. Kromě toho bude lepší, jestliže květináče s růžemi postavíte na kousky nebo podložky z pěnoplastu. Můžete také udělat poličku z dřevěných latěk (podobnou té, která se používá v koupelně). Toto je nutné pro to, aby se oddělily květináče s růžemi od studeného parapetu. Na chladném stanovišti (5 až 8°C) se růže zalévají zřídka, tj. zem musí schnout, ale nevysychat úplně, a také se nerosí. Zalévají se chladnou vodou. Je nutné dávat pozor, aby se listy růží nedotýkaly okenního skla. Pokud na parapetu bude několik květináčů, ty by neměly být na sebe nalepené. Stanoviště k přezimování růží se musí uchovávat v suchu a čistotě. Od měsíce února, bez ohledu na to, že je teplota nízká, se den prodlužuje, je více slunečných dnů a růže začínají růst. Proto se na začátku března dává pryč ochranné sklo. Pokud rostlina zimovala na verandě nebo jiném chladném stanovišti, přenáší se do pokoje. S přenosem rostlin do pokoje je nutné provést hygienické procedury: prohlédnout keř, odstranit uschlé, zežloutlé listy, zčernalé výhonky a dát rostlině teplou sprchu, když se napřed omyje mýdlovou vodou, aby se předešlo objevení škůdců. Ihned po přemístění rostliny na teplé stanoviště nelze pikýrovat nebo přesazovat, může se pouze vyměnit vrchní vrstva země. Po přenosu rostliny do pokoje se ihned začíná s pravidelným rosením (ráno a večer) a postupně se zvyšuje zálivka. Při správném přezimování a péči se již v březnu na růžích začínají objevovat pupeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice, svilušky, padlí.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování růží.


 Foto / obrázky k článku  Růže

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Růže
Diskuze k článku
Růže
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Růže
Růže


Růže
Růže


Růže
Růže


Růže
Růže


Růže
Růže


Fotogalerie (210)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
28.05: Dobrý den, prosím poraďte nám, kde sehnat anglické růže, růžová barva.dě kuj...
09.02: Dobrý de, moc by mě zajímalo, zda existuje a jestli se někde dá sehnat čern...
30.01: Hezký den, marně sháním nějaké zahradni ctví v Královéhradec kém kraji / nebo...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Pravoslav, zítra Edita